Múlt héten majdnem részt vettünk egy szervezett úton Marseillebe, de nem volt elég jelentkező a fantasztikus szervezés miatt… Sebaj, elmentünk magunktól :-)
Egy szintén Erasmusos magyar lánnyal indultunk Nizzából. Marseillebe van egy külön távolsági busz járat, ami naponta 5-ször jön-megy, ha sok az utas, akkor két busz is indul. Autópályán 3 óra az út, de az egyik busz nem ott megy, és minden településen megáll, mint az átlag magyar távolsági buszok, azzal 4 óra lett volna, így nem azt választottuk. 200 km egyébként.
Rá kellett jönnöm, hogy Franciaországban nem az a kérdés, hogy sztrájk van-e, hanem hogy milyen sztrájk van. Ez elmaradhatatlan része a franciák életének. (Jelenleg 60 év a nyugdíjkorhatár, de fel akarják emelni, mert muszáj az otthonihoz hasonló problémák miatt, de ezt persze az emberek és a szakszervezetek nem akarják, ezért minden héten van valami sztrájk. Nizzában például hetente 1-1,5 napra leáll a helyi tömegközlekedés. Soha ennyire nem vágytam még egy autóra vagy legalább egy biciklire.)
Marseilleben épp olyan sztrájk volt, hogy a helyi buszok ritkábban jártak és a kommunális hulladék-kezelő vállalat munkatársai 2 hete határozatlan időre szabadságra küldték magukat. Igen, ez pontosan azt jelenti, hogy immár több, mint két hete az utcákon gyűlnek és rohadnak (!) a szemétkupacok és nem is seprik össze a szemetet. (Nizza belvárosában hajnalban leseprik és/vagy vízzel lemossák (!) az utcákat. Ez eléggé szükséges, mivel itt nincs a járda és az úttest között füves terület, így a járdán hever a sok kutyapiszok…)
Első dolgunk volt szállást keresni éjszakára. A neten már előre tájékozódtunk és találtunk egy olcsó diákszállót, ami a gmap szerint 10 perc gyaloglásra van a vasútállomástól. Szereztünk egy Marseille belvárosa térképet és elindultunk a diákszállóba. A helyiektől megtudtuk, hogy 3 megállót kell menni villamossal, majd leszállni az Ötödik nemtudommi nevű megállóban, ahol a 6-os buszra szállva kérdezzük meg a sofőrt, hogy hol kell leszálljunk és onnan már csak 7 perc gyalog. Hamar lekerültünk a Marseille belvárosa térképről, de sebaj, a buszból jó volt a kilátás, mert Marseille-ben is vannak dombok és hegyek. A diákszállóról kiderült, hogy épp zárva van és a nyitvatartási ideje max. egy alsó tagozatos diákcsoportnak felel meg. Egyébként sem akartunk ilyen messze lenni a központtól, főleg egy olyan városban, ahol hírhedten rossz a közbiztonság.
Visszabuszoztunk és jött a B terv. Ez a hely tényleg 5 percre volt az állomástól és közel mindenhez, ami nekünk kellett és bár nem volt olcsó, ennél kevesebből nemigen lehet megúszni Franciaországban. Rövid pihenés után találkoztunk még egy magyar lánnyal, Edittel, akit Ada az egyetemről ismer és aki Aix-en-Provence-ban van Erasmussal, ami egy kisváros busszal fél órára Marseilletől.
Elsétáltunk a kikötőbe, nézelődtünk, fotózkodtunk. Elindultunk keresni egy boltot, hogy vegyünk valami kaját. Egy kis utcába befordulva az arab negyedben találtuk magunkat, ahol rajtunk kívül kizárólag férfiak voltak az utcán… Kis arab vegyesboltok (kuszkuszból nagy a választék de alkoholt nem árulnak) társasházak és kávézók váltották egymást. A kávézó előtt ülő pasik mind minket bámultak, mások megy odajöttek, hogy „Bonjour. Where are you from?” úgyhogy hamar visszafordultunk.
Este Ada lakótársainak ismerőseivel találkoztunk, elmentünk egy Irish Pubba, amiből Nizzában rengeteg van, és úgy látszik Marseilleben is, aztán még voltunk egy táncolós helyen, de 6 emberből ritkán tetszik mindnek a zene ezért nem maradtunk sokáig. Legalább volt, aki elkísérjen minket a szállásig. Útközben láttunk egy-két patkányt a szemétkupacoknál, de ez annyira nem volt meglepő.
Másnap felmásztunk egy erődbe a kikötőnél, nézelődtünk, aztán irány Aix-en-Provence. Kiderült, hogy itt is jártam már 3 éve és ez volt az a hely, amit a szökőkutak városának hívnak.
Edit koliszobája kísértetiesen hasonlít az enyémhez, annyi a különbség, hogy van hűtő, és a konyhában van mikró, meg 4 beépített, működő főzőlap, nem pedig 1 rezsó, ami vagy elromlott vagy lenyúlták és mindezért kevesebbet fizet, mint én, dehát én meg tengerparti városban élek bi-bíí. Aixben kevesebb az Erasmusos, és csak egy koli van, így Edit már csomó mindenkit ismer (nem úgy, mint én Nizzában) ami jól jött, mert így tudtunk szerezni felfújható matracot, polifoamot, hálózsákot és egy plusz takarót. Állítólag valamelyik őrült srác 5 haverjával aludt a 9 négyzetméteres szobában, akkor hát 2 vendég nem jelenthet gondot. Tényleg egész jól elfértünk.
Este beszélgettünk a kolisokkal, megismertük Bratkartoffel receptjét illetve hallgattuk, amint egy nagyhangú olasz feminista csaj vitatkozik a női egyenjogúságról meg a poligámiáról egy csendesen mosolygós togói sráccal (nagy élmény volt). Elmentünk bulizni, másnap meg elsétáltunk a belvárosba (vasárnap nincs busz), kávéztunk, nézelődtünk, és már jött is az utolsó busz Nizzába.
Marseillebe régóta szerettem volna már eljutni, mert 3 éve nem sokat láttunk belőle. Akkor megnéztük a kötelező látványosság templomot, ahonnan remek volt a kilátás, most viszont a város hétköznapi arcát láttuk, ami sokkal érdekesebb szerintem. Ha Marseille-t akarjátok képzelni, gondoljatok egy francia városra (4-5 emeletes házak ablaktáblákkal, francia ablakokkal; éttermek, kávézók, utcára kiülős asztalokkal). Nagyvárosról beszélünk, így gondoljatok hozzá hajléktalanokat, kéregetőket meg egyéb rossz arcú alakokat és persze rengeteg autót. Mi pont kifogtuk a szemétkupacokat is, ami közül volt, amelyik kigyulladt, utána még szebb látvány volt… (Még jó, hogy a tűzoltók nem sztrájkoltak.) Van még egy nagy kikötő, délelőtt halpiac működik mellette, ahol összecsukható asztalokon árulják a halat, de lehet bankkártyával fizetni :-) az út másik oldalán meg bevándorlók árulnak napszemüveget, esernyőt, meg mindenféle dolgot. Összességében nem egy olyan varázslatos kis turistaparadicsom, mint Nizza. Leginkább úgy éreztem magam, mintha nem is Európában lennék a kosz, a bűz, a patkányok, meg a sok nyomorban élő ember láttán.
Aix viszont egy szép, tiszta, csendes dél-francia kisváros.
Még több kép: http://picasaweb.google.com/101492179787824266973?authkey=Gv1sRgCNiS95bror-s-gE