Azt eddig is tudtam, hogy a hétköznapi francia nyelv nagy részét megértem, feltéve, ha hangosan és érthetően mondják. A kellemes és megnyugtató meglepetés az volt, hogy engem is megértenek és csak kevesen ajánlják fel, hogy beszéljünk inkább angolul.
Az önbizalmam akkor kezdett nőni, amikor hallottam más Erasmusokat franciául beszélni. Vannak, akik jól tudnak, de többen csak angolul hajlandóak megszólalni…
Az itteni ügyintézést jól jellemzi az az email, amit pénteken kaptam. „Azoknak, akik nem kapták meg a nyelvtanfolyami jelentkezési lapot…” (Milyen lapot? Milyen nyelvtanfolyam? Én nem kaptam semmit… És miért nem mondta a koordinátor, amikor ott voltam az irodájában?) „Akit érdekel a 15 órás tanfolyam, SÜRGŐSEN küldje vissza kitöltve a mellékelt jelentkezési lapot, minél hamarabb, de 18-adikáig, péntekig mindenképpen” (18-adika az szombat, akkor most mi a határidő?) „Szintfelmérő 20-án, hétfőn, 18 órától a bölcsész karon, a 69-es teremben” (20-a tényleg hétfő, ezt nem írták el szerencsére)
A szintfelmérő annyira vicces volt, hogy ezt Veletek is meg kell osztanom.
Amikor kiosztották a feladatlapokat, a mellettem ülő szlovák lány (aki Csehországban jár egyetemre és ért franciául, de csak angolul hajlandó megszólalni) kétségbeesetten felkiáltott: Oh no! Open questions! (Jaj ne! Kifejtős kérdések!)
Két feladat volt: az első egy párbeszéd (természetesen franciául), amelyből néhány helyen hiányoztak az elöljárószavak és az igék végződései, ezeket kellett pótolni. Megpróbálok egy kis ízelítőt adni belőle magyarul.
- Szia! Juan _____. És téged hogy hívnak?
- Az én nev___ Patrick. Ír _____. És te ___ jöttél?
- Én spanyol vagyok.
- Sok barátod van itt Nizzá___?
- Még nem, hiszen még csak 3 nap__ érkeztem.
- Lehetünk barátok, nagyon szimpatikus ___. (Micsoda szöveg :D )
- Holnap mikor vannak óráid?
- 9___ 12___ és 13:30___ 16:30___.
- ______ (Ragozd a menni igét!) el együtt az egyetemi menzá__ ebédelni, aztán igyunk meg ___ kávét!
- Rendben. Megad___ a telefonszámodat, hogy fel ______ hívni? (Ragozd a tudni igét!)
- Igen. Felír__ erre a papírra a címem__ együtt, hogy nehogy elfelejt__.
Amint látjátok, azért a végére beraktak néhány nyelvtani finomságot, de sokkal könnyebb volt, mint amire számítottam. Aki ezt sem tudja, az hogy akar januárban vizsgázni az egyetemen?
A második feladat a rettegett kifejtős kérdések voltak. Csak az egész mondatokért járt pont. Ilyenekre kellett 1-3 mondattal válaszolni:
Hány éves vagy?
Milyen állampolgár vagy?
Írd le, hogy nézel ki! (magasság, szemed színe, hajad színe, öltözködés)
Miket szoktál csinálni? (tanulmányok, hobby, sport)
Milyen terveid vannak erre az évre?
Írd le, milyen volt megérkezni Nizzába! (időjárás, mit éreztél, stb.)
Miket tervezel a következő 5 évre? (tanulmányok, munka, egyéb tervek)
Azért itt is fokozatosan nehezedtek a kérdések, de annyira nem izzasztottak meg… Kíváncsi leszek, másoknak hogy sikerült, meg az egész tanfolyamra. Remélem lesz haladó csoport :D
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése